14 stycznia 2014 roku Unia Europejska zadecydowała rekomendować stosowanie BIM (Building Information Modeling) w odniesieniu do projektów z zamówień publicznych PPP Partnerstwo Publiczno-Prywatne.
Polska będzie miała dwa lata na pełną implementację dyrektywy od czasu publikacji w dzienniku urzędowym UE. Oznacza to, że jako inżynierska społeczność mamy bardzo mało czasu na przestawienie całego systemu realizacji inwestycji zlecanych przez państwo na wymogi technologii BIM.
Nieodzowna będzie także daleko idąca współpraca pomiędzy organizacjami branżowymi i państwem, bowiem technologia wymaga podniesienia kompetencji nie tylko projektantów i wykonawców, ale również inwestorów.
Technologia ta może wyeliminować praktycznie wszystkie wady obecnego silnie niewydolnego systemu planowania i realizacji.
BIM w Polsce jest praktycznie nieznany, przedsiębiorstw, które wdrożyły reżim BIM można policzyć na palcach jednej ręki. Co w wielu przypadkach ogranicza się jedynie do projektowania 3D a nie pełno wartościowej wymiany informacji pomiędzy wszystkimi członkami procesu projektowego, wykonawczego czy nadzorującego.
Tymczasem w krajach o rozwiniętej kulturze inżynierskiej, jak Anglia, Holandia, czy Dania BIM będzie obligatoryjny dla wszystkich zamówień publicznych już od 2016r.
Na chwile obecną prym w dziedzinie BIM wiodą takie kraje jak Holandia oraz Anglia.
To ogromna zmiana jakościowa, szacuje się, że stosowanie tej technologii pomaga osiągnąć oszczędności pomiędzy 5-20% szacowanych kosztów, przy zachowaniu planowanych terminów realizacji.
Obszary w których widoczna będzie redukcja kosztów :
- Szybsza kontrola jakościowa projektu pod względem kolizji międzybranżowych. redukcja kosztów późniejszych ich eliminacji już w fazie wykonawczej. Wykrycie kolizji w fazie konstrukcji modelu wirtualnego budynku oszczędza nie tylko pieniądze ale również czas oraz ogranicza konflikty pomiędzy stronami procesu budowlanego.
- Model 3D wraz z pełnymi pakietem informacyjnym pozwala w sposób bardziej efektywny zaprezentować koncepcje inwestorowi i w sposób szybszy można będzie modyfikować czy nanosić wskazówki czy eliminować błędy.
- Bliższa współpraca wszystkich zaangażowanych stron, redukcja opóźnień.
- Planowanie najbardziej efektywnego procesu budowlanego.
To także bardzo dobra wiadomość dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zintegrowanie procesu projektowania, wykonawstwa i łańcuchów dostaw stwarza dla nich szansę, bowiem inwestor w dużo łatwiejszy sposób będzie mógł wyodrębnić te części zamówienia, które w jego ocenie mogłyby być wykonane przez wyspecjalizowanych wykonawców.
0 komentarze