czwartek, 5 grudnia 2013

Jak powinna wygladac czesc rysunkowa projektu?

Male porownanie co do estetyki oraz jasnosci i przejzystosci planow wykonawczych  w Polsce i zagranica. Moze zbyt dalekie i zbyt ogolnikowe porownanie i wnioski ale jednak mam wrazenie iz projekty zagraniczne sa bardziej dopracowane. Zagranica odprocz projektow budowlanych i wykonawczych dodatkowo wystepuja takze projekty/plany montazowe. Plany montazowe stanowia juz podstawe to szybkiego i efektywnego zestawienia materialow, lokalizacji konkretnych komponentow oraz fizycznego montazu.



Projekt budowlany to dokument formalny, przedstawiający przewidywane rozwiązania projektowe planowanej inwestycji, stanowiący podstawę uzyskania opinii, uzgodnień, zgód i pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę. Jego zakres jest prawnie określony.    

Projekt wykonawczy, będący podstawowym składnikiem tzw. dokumentacji projektowej (wykonawczej), stanowiący uszczegółowienie rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym. Służy on do wyboru wykonawcy robót, wykonania robót budowlanych, kontroli ich jakości oraz odbioru zrealizowanych obiektów. Zakres projektów wykonawczych określony jest w przepisach tylko w odniesieniu do inwestycji realizowanych ze środków publicznych.


Pierwsze dwa przyklady to jak widac problem estetyczny. Zakladamy ze wszystkie informacje zostaly prawidlowo umieszczone na planie jednak calos to chaos. Z takim planem wydrukowanym jeszcze w W&B nikt na budowie nie bedzie mial jasno. 

Musze tutaj wspomniec o tym iz zagraniczne biura projektowe na stale wprowadzily technologie CAD 3D to swojego systemu pracy. O zaletach projektowania w CAD 3D duzo by pisac...


Plan wykonawczy:


Plan monazowy wykonany w CAD 3D:

Oprocz rzutow poziomych do planow montazowych dalaczane sa liczne przekroje oraz widoki izometryczne oraz wyciag materialow.




Share this post

2 komentarze

  1. Dobrze wszystko przedstawione. Każdy projekt wymaga sporo czasu, na pewno obiekty przemysłowe, komercyjne, jeszcze więcej

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© 2011 Autodesk, Kurs AutoCAD Tips & Tricks
Designed by Blog Thiet Ke
Posts RSS Comments RSS
Back to top